Instalacja fotowoltaiczna  – czyli w zasadzie?

Obserwując dynamiczny rozwój rynku wywołany wzrostem popytu na instalacje fotowoltaiczne  szczególnie w ostatnich 3. latach, któremu próbuje sprostać podaż w postaci ogromu, w głównej mierze, nowopowstałych firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi, ma się wrażenie, że decyzja o wyborze i firmy i samej instalacji jest tak prosta jak kupno chociażby chleba w piekarni, ba wiele firm, które od niedawna są obecne na tym rynku szkolą handlowców w myśl jednej zasady: sprzedaż instalacji jest prosta a resztą zajmą się technicy. Wszystkie te elementy tworzą iluzoryczność prostoty wyboru i firmy i samego sprzętu, a jak to jest w rzeczywistości?

Klient albo zasięgnie informacji od sąsiadów, którzy już skorzystali albo będzie sam wertował Internet, fora, wybierze panele, falownik TOP of the TOP, zakotwiczy się psychologicznie na określonej cenie, z reguły nie adekwatnej do jego indywidualnych warunków, a potem zostanie sprowadzony na ziemię przez kolejno przyjeżdżających przedstawicieli, którzy użyją wszelkich dostępnych argumentów by go od tych rozwiązań odwieźć z uwagi na ich niedostępność na rynku lub wysokie ceny, co spowoduje, że  nasz klient albo się podda albo nie założy wcale.

Czy  rzeczywiście zatem dobór komponentów instalacji fotowoltaicznej jest banalny i przypomina klocki LEGO? – otóż nie.

Spotykając się z handlowcami różnych firm warto jest poświęcić im trochę czasu i posłuchać co mówią i czy wiedzą cokolwiek o danej tematyce – dlaczego? Skoro nie będą w stanie wyczerpać tematu, w tym i parametrów technicznych, to wiedz, że przed Tobą jest handlowiec, który ma Cię WYŁĄCZNIE spisać. Potem skontaktuje się z Tobą technik, z reguły po upływie 14. dni, byś nie mógł odstąpić i może zburzyć twój obraz całej instalacji a przecież względy estetyczne również są istotnie- nieprawdaż?

A jak to powinno wyglądać w praktyce?

 • Konieczne jest spotkanie – to kwestia szacunku do Ciebie jako klienta, jeżeli sam tego nie Wymagasz – nie miej pretensji, że Dostaniesz coś standardowego co wszyscy;
 • Nie proś o cenę na pierwszym spotkaniu, gdyż dasz tym samym argument do zamknięcia transakcji, pamiętaj to Ciebie mają złowić – nie odwrotnie😊;
 • Jeżeli padnie propozycja podzespołów to dopytaj o:
  • Argumenty przemawiające za danym modelem paneli:
   • Czy firma daje numery ich seryjne? – po zakończonej instalacji powinien być protokół m.in. z nr seryjnymi paneli – jeśli ich nie dostaniesz to masz gwarancje do czasu funkcjonowania Wykonawcy a nie Producenta, Wiele firm sprowadza na własną rękę panele, które nie mają jednak zatwierdzenia europejskiego (to kosztuje) i chociaż może się z nimi nic nie dziać i oby tak było – to lepiej jest wydać trochę więcej i spać spokojnie niż potem mierzyć się z problemem Wykonawcy, którego może już nie być i koniecznością wysyłki paneli głównie do Chin na własną rękę 😉 jeżeli ich producentem jest firma z tego kraju.
   • Jakie ma zastosowane technologie?
   • Co to za firma?
   • Czy należy do kategorii TIER m.in. 1 prowadzonych przez agencję ratingową Bloomberg?
   • Czym się wyróżnia dany model paneli?
  • Argumenty przemawiacie za danym falownikiem:
   • Numer seryjny na protokole – standard
   • Parametry mocy maksymalnej po stronie DC
   • Wbudowane technologie
   • Miejsce jego instalacji
   • Prąd wzbudzenia
  • Ułożenie paneli i sposób połączenia ich z falownikiem,
  • Sposób podłączenia instalacji do Twojej sieci,
  • Dedykowany system montażu, adekwatnie do podłoża i dlaczego ten,
  • Przekrój przewodów DC i AC,
  • Przejścia kablowe,
  • Uziemienie i na protokole poziom oporu,
  • Skrzynkę DC-AC i jej skład (dopuszczony wariant: łącznie lub oddzielnie DC i AC),
  • Co z gwarancjami?

Dużo tych pytań prawda? Z prądem nie ma żartów a powyższe pytania dadzą Ci obraz z kim masz do czynienia i czy przyjechał do Ciebie decydent czy handlowiec w większości przypadków nie posiadający powyżej wiedzy a nastawiony na szybkie spisanie i przekazanie do biura umowy.

Jednym z najważniejszych pytań jakie klienci, przed ceną, zadają jest to:

„Proszę Pana zużywam 4 000,00 kWh na rok i chciałbym instalację o tej samej mocy tj. 4,00 kWp” Dlaczego próbuje mnie Pan naciągnąć na instalację większą o 1,00 kWp tj. 5,00 kWh?”

Dochodzimy do sedna sprawy – chcąc prawidłowo dobrać moc instalacji do zapotrzebowania klienta w energię, uwzględniając przy tym  sposób wykorzystywania energii przez domowników/ rolnika/ czy firmę, przyszłe położenie paneli, czy to na gruncie czy na dachu, kąta względem Południa jak i ich nachylenia trzeba każdorazowo sprawdzić parametry paneli i falownika w ich kartach katalogowych.

Osoba do Ciebie przyjeżdżająca musi wiedzieć co proponuje inaczej spotkanie nie ma sensu a zapewnienie, że po podpisaniu umowy technicy się z Tobą skontaktują – jest co najmniej mało profesjonalne. Handlowców tak uczą, że sprzedaż jest niemalże automatyczna a klienci  sami się łowią.

Powyższe pytanie  o moc zahacza o tematykę prawidłowego przewymiarowania mocy instalacji liczonej w kWp – kilo watt peak – ang. szczyt a więc maksymalnej mocy instalacji w stosunku do mocy falownika a to już wiedza ekspercka.

W zależności od charakteru wykorzystywania energii przez domowników, rolnika czy też firmę, umiejscowienia paneli, ich nachylenia względem Południa i kąta zależy stopień przewymiarowania mocy falownika.

Pamiętaj punktem „ZERO” dla paneli jest standard STC – Standard Test Conditions  – a więc określenie parametrów pracy paneli w próżni a dopiero standard NOCT – Normal Operating Cell Temperature, uznaje się za zbliżony do realnych. To z kolei ma ogromny wpływ na przewymiarowanie bowiem dla dachu nachylonego pod optymalnym kątem 30 -35 st. idealnie na Południe, przy zużyciu 4 000,00 kWh na rok, posiadając wiedzę, po wywiadzie, że główny pobór jest rano i wieczorem kiedy fotowoltaika nie pracuje pełną parą i wiedząc o standardach STC i NOCT doświadczony przedstawiciel zaproponuje przewymiarowanie mocy instalacji do 5,00kWp, by to co będzie produkowane za dnia, kiedy będzie działała przysłowiowo lodówka a 95% energii zostanie zaliczone jako wprowadzenie do Sieci, mogło, po odjęciu 20% (obecne zasady rozliczeń prosumentów do instalacji o mocy do 10,00kWp) zaspokoić Twoje potrzeby na poziomie 4 000,00 kWh rocznego zużycia. Falownik zatem o mocy 4,00 kWp, pracując pod właściwym obciążeniem instalacji o mocy 5,00 kWp będzie się wzbudzał rano (mniejszy prąd startu) i działał efektywniej, gdyż panele będą działały w przybliżonym standardzie NOCT.

Pamiętaj jeżeli ktoś umawia się na spotkanie, nie podaje Ci ceny przez telefon, twierdząc, że chce przyjechać, honorowo bez umowy, by obejrzeć wpierw miejsce potencjalnego montażu i je przeanalizować a na spotkaniu odpowiada merytorycznie na Twoje pytania, w tym te co powyżej, to Jesteś na dobrej drodze by właściwie podejść do tematu instalacji fotowoltaicznej i wyboru tej JEDYNEJ firmy instalatorskiej a jeżeli osoba ta, po uzyskaniu od Ciebie w czasie rozmowy jest w stanie  skonstruować pomysł na instalację fotowoltaiczną nie tylko na tu i teraz ale tej perspektywicznej na przyszłość i/lub rozbudowywalnej i funkcjonalnej – to w zasadzie już Wybrałeś firmę, która Cię po montażu nie zostawi tylko rozpocznie obsługę z należytą starannością.

Rozbudowywalna instalacja czyli jaka?

Znajomość zagadnień technicznych wybranych paneli i falownika w połączeniu za potrzebami klienta i możliwościami podłoża montażu daje możliwość doświadczonemu przedstawicielowi zaplanować instalację fotowoltaiczną rozbudowywalną, można przecież wybrać falownik  o mocy 8 kWp i zainstalować np.: 4,00 kWp mocy instalacji na jednym stringu tj. łańcuchu, drugi pozostawiając na przyszłość. Przy odpowiednim przeliczeniu zależności technicznych paneli i falownika, stosując ekspercie wzory, można bardzo dokładnie określić optymalną liczbę danych paneli na stringu, które pozwolą wzbudzić się instalacji jak najwcześniej i działać jak najdłużej.