Instalacja fotowoltaiczna – czyli w zasadzie?
Obserwując dynamiczny rozwój rynku wywołany wzrostem popytu na instalacje fotowoltaiczne szczególnie w ostatnich 3. latach, któremu próbuje sprostać podaż w postaci ogromu, w głównej mierze, nowopowstałych firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi, ma się wrażenie, że decyzja o wyborze i firmy i samej instalacji jest tak prosta jak kupno chociażby chleba w piekarni, ba wiele firm, które od niedawna są obecne na tym rynku szkolą handlowców w myśl jednej zasady: sprzedaż instalacji jest prosta a resztą zajmą się technicy. Wszystkie te elementy tworzą iluzoryczność prostoty wyboru i firmy i samego sprzętu, a jak to jest w rzeczywistości?
Klient albo zasięgnie informacji od sąsiadów, którzy już skorzystali albo będzie sam wertował Internet, fora, wybierze panele, falownik TOP of the TOP, zakotwiczy się psychologicznie na określonej cenie, z reguły nie adekwatnej do jego indywidualnych warunków, a potem zostanie sprowadzony na ziemię przez kolejno przyjeżdżających przedstawicieli, którzy użyją wszelkich dostępnych argumentów by go od tych rozwiązań odwieźć z uwagi na ich niedostępność na rynku lub wysokie ceny, co spowoduje, że nasz klient albo się podda albo nie założy wcale.
Czy rzeczywiście zatem dobór komponentów instalacji fotowoltaicznej jest banalny i przypomina klocki LEGO? – otóż nie.
Spotykając się z handlowcami różnych firm warto jest poświęcić im trochę czasu i posłuchać co mówią i czy wiedzą cokolwiek o danej tematyce – dlaczego? Skoro nie będą w stanie wyczerpać tematu, w tym i parametrów technicznych, to wiedz, że przed Tobą jest handlowiec, który ma Cię WYŁĄCZNIE spisać. Potem skontaktuje się z Tobą technik, z reguły po upływie 14. dni, byś nie mógł odstąpić i może zburzyć twój obraz całej instalacji a przecież względy estetyczne również są istotnie- nieprawdaż?
A jak to powinno wyglądać w praktyce?
- Konieczne jest spotkanie – to kwestia szacunku do Ciebie jako klienta, jeżeli sam tego nie Wymagasz – nie miej pretensji, że Dostaniesz coś standardowego co wszyscy;
- Nie proś o cenę na pierwszym spotkaniu, gdyż dasz tym samym argument do zamknięcia transakcji, pamiętaj to Ciebie mają złowić – nie odwrotnie😊;
- Jeżeli padnie propozycja podzespołów to dopytaj o:
- Argumenty przemawiające za danym modelem paneli:
- Czy firma daje numery ich seryjne? – po zakończonej instalacji powinien być protokół m.in. z nr seryjnymi paneli – jeśli ich nie dostaniesz to masz gwarancje do czasu funkcjonowania Wykonawcy a nie Producenta, Wiele firm sprowadza na własną rękę panele, które nie mają jednak zatwierdzenia europejskiego (to kosztuje) i chociaż może się z nimi nic nie dziać i oby tak było – to lepiej jest wydać trochę więcej i spać spokojnie niż potem mierzyć się z problemem Wykonawcy, którego może już nie być i koniecznością wysyłki paneli głównie do Chin na własną rękę 😉 jeżeli ich producentem jest firma z tego kraju.
- Jakie ma zastosowane technologie?
- Co to za firma?
- Czy należy do kategorii TIER m.in. 1 prowadzonych przez agencję ratingową Bloomberg?
- Czym się wyróżnia dany model paneli?
- Argumenty przemawiacie za danym falownikiem:
- Numer seryjny na protokole – standard
- Parametry mocy maksymalnej po stronie DC
- Wbudowane technologie
- Miejsce jego instalacji
- Prąd wzbudzenia
- Ułożenie paneli i sposób połączenia ich z falownikiem,
- Sposób podłączenia instalacji do Twojej sieci,
- Dedykowany system montażu, adekwatnie do podłoża i dlaczego ten,
- Przekrój przewodów DC i AC,
- Przejścia kablowe,
- Uziemienie i na protokole poziom oporu,
- Skrzynkę DC-AC i jej skład (dopuszczony wariant: łącznie lub oddzielnie DC i AC),
- Co z gwarancjami?
- Argumenty przemawiające za danym modelem paneli:
Dużo tych pytań prawda? Z prądem nie ma żartów a powyższe pytania dadzą Ci obraz z kim masz do czynienia i czy przyjechał do Ciebie decydent czy handlowiec w większości przypadków nie posiadający powyżej wiedzy a nastawiony na szybkie spisanie i przekazanie do biura umowy.
Jednym z najważniejszych pytań jakie klienci, przed ceną, zadają jest to:
„Proszę Pana zużywam 4 000,00 kWh na rok i chciałbym instalację o tej samej mocy tj. 4,00 kWp” Dlaczego próbuje mnie Pan naciągnąć na instalację większą o 1,00 kWp tj. 5,00 kWh?”
Dochodzimy do sedna sprawy – chcąc prawidłowo dobrać moc instalacji do zapotrzebowania klienta w energię, uwzględniając przy tym sposób wykorzystywania energii przez domowników/ rolnika/ czy firmę, przyszłe położenie paneli, czy to na gruncie czy na dachu, kąta względem Południa jak i ich nachylenia trzeba każdorazowo sprawdzić parametry paneli i falownika w ich kartach katalogowych.
Osoba do Ciebie przyjeżdżająca musi wiedzieć co proponuje inaczej spotkanie nie ma sensu a zapewnienie, że po podpisaniu umowy technicy się z Tobą skontaktują – jest co najmniej mało profesjonalne. Handlowców tak uczą, że sprzedaż jest niemalże automatyczna a klienci sami się łowią.
Powyższe pytanie o moc zahacza o tematykę prawidłowego przewymiarowania mocy instalacji liczonej w kWp – kilo watt peak – ang. szczyt a więc maksymalnej mocy instalacji w stosunku do mocy falownika a to już wiedza ekspercka.
W zależności od charakteru wykorzystywania energii przez domowników, rolnika czy też firmę, umiejscowienia paneli, ich nachylenia względem Południa i kąta zależy stopień przewymiarowania mocy falownika.
Pamiętaj punktem „ZERO” dla paneli jest standard STC – Standard Test Conditions – a więc określenie parametrów pracy paneli w próżni a dopiero standard NOCT – Normal Operating Cell Temperature, uznaje się za zbliżony do realnych. To z kolei ma ogromny wpływ na przewymiarowanie bowiem dla dachu nachylonego pod optymalnym kątem 30 -35 st. idealnie na Południe, przy zużyciu 4 000,00 kWh na rok, posiadając wiedzę, po wywiadzie, że główny pobór jest rano i wieczorem kiedy fotowoltaika nie pracuje pełną parą i wiedząc o standardach STC i NOCT doświadczony przedstawiciel zaproponuje przewymiarowanie mocy instalacji do 5,00kWp, by to co będzie produkowane za dnia, kiedy będzie działała przysłowiowo lodówka a 95% energii zostanie zaliczone jako wprowadzenie do Sieci, mogło, po odjęciu 20% (obecne zasady rozliczeń prosumentów do instalacji o mocy do 10,00kWp) zaspokoić Twoje potrzeby na poziomie 4 000,00 kWh rocznego zużycia. Falownik zatem o mocy 4,00 kWp, pracując pod właściwym obciążeniem instalacji o mocy 5,00 kWp będzie się wzbudzał rano (mniejszy prąd startu) i działał efektywniej, gdyż panele będą działały w przybliżonym standardzie NOCT.
Pamiętaj jeżeli ktoś umawia się na spotkanie, nie podaje Ci ceny przez telefon, twierdząc, że chce przyjechać, honorowo bez umowy, by obejrzeć wpierw miejsce potencjalnego montażu i je przeanalizować a na spotkaniu odpowiada merytorycznie na Twoje pytania, w tym te co powyżej, to Jesteś na dobrej drodze by właściwie podejść do tematu instalacji fotowoltaicznej i wyboru tej JEDYNEJ firmy instalatorskiej a jeżeli osoba ta, po uzyskaniu od Ciebie w czasie rozmowy jest w stanie skonstruować pomysł na instalację fotowoltaiczną nie tylko na tu i teraz ale tej perspektywicznej na przyszłość i/lub rozbudowywalnej i funkcjonalnej – to w zasadzie już Wybrałeś firmę, która Cię po montażu nie zostawi tylko rozpocznie obsługę z należytą starannością.
Rozbudowywalna instalacja czyli jaka?
Znajomość zagadnień technicznych wybranych paneli i falownika w połączeniu za potrzebami klienta i możliwościami podłoża montażu daje możliwość doświadczonemu przedstawicielowi zaplanować instalację fotowoltaiczną rozbudowywalną, można przecież wybrać falownik o mocy 8 kWp i zainstalować np.: 4,00 kWp mocy instalacji na jednym stringu tj. łańcuchu, drugi pozostawiając na przyszłość. Przy odpowiednim przeliczeniu zależności technicznych paneli i falownika, stosując ekspercie wzory, można bardzo dokładnie określić optymalną liczbę danych paneli na stringu, które pozwolą wzbudzić się instalacji jak najwcześniej i działać jak najdłużej.